שמואל פרס על תפיסת אניית המחבלים מפיגוע מלון סבוי

3

תפיסת אוניית המחבלים בפיגוע במלון סבוי

באותה תקופה שרתתי כרמ”ד בים 6 – ענף נשק.  בליל 5/6 במרץ 1975 הייתי מפקד תורן בגשר של מפקדת חיל הים. מעט אחרי חצות

הגיעה ידיעה ממשטרת תל אביב על ארוע חריג בחוף הים. נשאלנו אם ידוע לנו על פעילות כלשהי בים באזור חוף תל אביב.

אחת מסירות הגומי בחוף תל אביב 7 במרץ 1975.

אחת מסירות הגומי בחוף תל אביב 7 במרץ 1975.

לאחר תחקיר קצר הסתבר לנו שתחנות המכ”ם של מגדל שלום ואשדוד לא גילו כל מטרה חשודה. גם דבור מאשדוד אשר סייר באזור תל אביב עד חצות, לא דיווח על כל מטרה חשודה, וכבר חזר לבסיסו.

במהלך הארוע נכנס לגשר סא”ל מיכה רם, שהיה באותה תקופה רע”ן ים 7 – ענף גנ”ק, שהגיע במקרה כדי  לישון במשרדו אשר נמצא ממש מול דלת הגשר.

התייעצנו בקשר לידיעה מהמשטרה והצעתי שהוא יסע ברכב שלו לאזור החוף וידווח ממצאים.  לאחר כחצי שעה הוא התקשר מטלפון ציבורי ואמר שהוא רואה 2 סירות גומי בחוף ליד המרינה וכמו כן שומע ורואה יריות באזור החוף. הוא אמר שממש יורים עליו והוא חייב לנתק.

עשינו הערכת מצב והערכנו שסירות הגומי כנראה הורדו ע”י ספינה כלשהי  אך מאחר ולא היה כל גילוי בתחנות החוף, הספינה כנראה רחוקה מעבר לטווחי הגילוי של מכמ”י החוף. החלטתי לבקש מחיל האוויר מטוס סיור  מידי ,ושלחתי עוזר המפקד התורן  שהיה באותו לילה   סגן מנחם רזניק, אשר שרת באותו זמן בים 3. עם המשאית התורנית של המפקדה, לבסיס חיל האוויר בנתב”ג כדי שיבצע תפקיד צופה אוויר/ ים וידווח למפקדה.

במקביל התקשרתי למש”ט 3 אלי רהב אשר היה באימון עם מספר סטילי”ם באזור הצפון. דיווחתי לו על ארוע נחיתת מחבלים בסגי”ם בחוף תל אביב, ובקשתי שספינות השייטת יבצעו סיור “מגרפה” מצפון לדרום כדי לחפש כלי שייט חשוד אשר להערכתי הוריד הסגי”ם במרחק גדול מהחוף.השייטת הפסיקה האימון וכל הספינות נערכו לביצוע החיפוש. בנוסף הוזנקו עוד מספר ספינות מהבסיס.

ממפקדת חיל האוויר קבלנו סירוב להזנקת מטוס סיור.הדרג הבכיר ביותר במפקדת חיל האוויר היה בדרגת סרן. לא ניתן היה לדבר עם דרג בכיר יותר

באותו לילה התקיים דיון תקציבי כלשהו במשרדו של ראש אג”ם  האלוף הרצל שפיר ,בו נטלו חלק מח”י – אלוף ביני תלם ורמ”ח ים – צבי תירוש ,וכנראה גם בכירים מחיל האוויר. בקשתי להכניס פתק לרמ”ח ים כדי שיצא לדבר איתי בטלפון. הוא אכן יצא ונתתי לו סקירת מצב עם הנתונים שהיו לנו. הסברתי שדרשנו מטוס סיור אך נתקלנו בסירוב מחיל האוויר

מטוס הרקולס בסיור מעל הים

מטוס הרקולס בסיור מעל הים

לאחר כחצי שעה התקשר תירוש והודיע שראש אג”ם פקד על חיל האוויר להקצות לנו מטוס סיור מידית. רזניק כבר המתין בטייסת בנמל תעופה בן גוריון, ולקראת השעה 04:00 המריא  בהרקולס לטיסת הסיור. כמחצית השעה מאוחר יותר גילה המטוס במכ”ם מטרה כ- 50 מייל מול חופי תל אביב. מיקום המטרה הועבר לשייטת 3 בים, ואח”י געש עם אח"י מזנק יצאו ליירוט וזיהוי המטרה.  לקראת אור ראשון זוהתה המטרה כמרכב, נעצרה , הופללה ונגררה לאשדוד.

כזכור המחבלים הצליחו להשתלט על מלון קטן בשם “סבוי” ברחוב גאולה , ולכדו בני ערובה מקרב אורחי המלון. משך כל הלילה נערכו כוחות מיוחדים של צה”ל למבצע חילוץ בני הערובה. דיווחים חלקיים הגיעו אלינו לגשר במהלך הלילה עד לביצוע הפריצה  למלון לקראת הבוקר.

המחבלים חוסלו, אך בפריצה נהרגו מספר אזרחים וכמו כן אל”מ עוזי יאירי שעמד בראש הכח הפורץ וחייל נוסף מהכח.

למרות שנכשלנו בגילוי  מוקדם של אנית האם וסירות הגומי. לפחות  הצלחנו  עוד באותו הלילה במאמץ משותף של כוחות ים ואוויר לאתר ולעצור אנית האם.

כלקח מידי מהארוע הקשה הזה, החל חיל הים בסיוע חיל האוויר לבצע  מדי יום סיורי  אוויר מעל לים, עם  מטוסי הרקולס מצויידים במכ”ם.

מאוחר יותר הוקם גף סיורי הים או כפי שנקרא בתחילת הדרך – "המי”ק המוטס"

המי"ק המוטס - מטוס שחף לסיור ימי.

המי"ק המוטס – מטוס שחף לסיור ימי.

מספר שנים לאחר מכן במסגרת אימון שייטתי  או יום קרב חיילי הוטבעה ספינת המחבלים  בירי טיל גבריאל.

אל"מ מיל שמואל פרס.

שתף.

אודות המחבר

3 תגובות

  1. מקרה דומה בדיוק, ארע עם הפיגוע בכביש החוף…המחבלים הצליחו לנחות, גרמו להרג רב, רק לאחר נתפסה אוניית האם , בשם ה"סטפני"….היא היא הפכה לאוניית מטרה לירי טילים ואחרים.. הייתי שותף לירי טילי גבריאל , אשר גרמו לחורים גדולים בדפנותיה. גופה החלוד והישן לבסוף לא עמד בפגיעות ירי האימונים….עד שטבעה. .כנראה ב83…

    הכותב….לוחם ימי עם נסיון ימי לשעבר

  2. תיקון טעות. הסטפני אומנם הובילה מחבלים…אך נלכדה עם מחבלים על סיפונה בשנת 79 ואין לה כל קשר לאוניית האם של מחבלי הפיגוע בכביש החוף!

השאר תגובה

כל הזכויות שמורות 2015-2024 © | תנאי שימוש | פרטיות