פעולת הצוללים בפורט סעיד 1967 – יצחק שמיר דב בר ואחרים

2

סא"ל דימ' יצחק שמיר                                                         1 ביולי 2018

פעולת פורט סעיד 1967

פתיחה –  הספר "משברי ים" בהוצאת מה"ד שיצא השנה  חזר את כל השגיאות שנכתבו בספרון של איתן ליפשיץ   "מלחמת ששת הימים – חיל הים"  בהוצאת מה"ד היסטוריה, אותו קראתי והגבתי לפני מספר שנים.

 1. התייחסותי למסמך זה הן:

1.1 איתן לפשיץ חזר אחרי -7 חודשי שבי במצרים ונמצא במה"ד.   Z שירת אז כמפקד שייטת  13 והשפעתו ניכרת על התוכן.

1.2 לא אני ולא דב בר ראינו את הספרון בעת שיצא ולא הזדמן לי להתייחס לכך קודם.

1.3 אני בספק גדול אם ביני תלם ראה אותו  בגלל ש-Z משתמש באוגדן כבסיס להשמצת ביני תלם.

 1. בתאור הפעולה :

2.1 עצם הופעתו של Z באנייה כבר לא הייתה לרוחי. Z עזב את השייטת בספטמבר 1966  לאחר הבעת אי אימון של החברים שהיו איתו בסירה בכנרת בעת הנסיון לחילוץ מטוס סורי והנה הגיע להיות מפקדי בפעולה.  בדיעבד התברר שברלה (דב שפיר) שחזר להיות מפקד השייטת לא ידע מכל הבעיות שהיו עם Z קודם לכן ומינה אותו למפקד הפעולה.

2.2 לא בוצע תכנון מקדים לפעולה. התכנון בוצע באח"י יפו (ק-42), בהשתתפות נציג ים-3 אלכס דרורי  מפקד הכח ביני  תלם, חנינא עמישב, דב בר והכותב. Z לא ביצע כל תכנון מקדים בשייטת וברור שלא ירד לתכנן עם ברלה המש"ט את הביצוע!

2.3 האיסוף עם הציפור היה צריך להיעשות על ידי חנינא עמישב. הכרנו אותו וסמכנו עליו והנה לפני הירידה התבשרנו שהוא נשאר באנייה ובמקומו יצא Z, לא הייתי מרוצה מכך. אני יודע בדיעבד שחנינא ערער על כך לביני תלם. אך לפני הפעולה לא היה לי מצב רוח להתלונן. בתרגיל תקיפת נמל אשדוד שביצענו עם הטרפדות שנה לפני המלחמה היה צריך Z לאסוף ונוכחתי שאינו רואה בלילה והתברבר.  ביקשתי ש-Z לא יהיה מי שאוסף אותנו. גם לא שיערתי את מידת הנזק שיגרום ולא התערבתי.

ח-76 חזיר - כלי שיט תת מימי דומה לאלה שהוטבעו בפעולת פורט סעיד 1967

ח-76 חזיר – כלי שיט תת מימי דומה לאלה שהוטבעו בפעולת פורט סעיד 1967

2.4 בפקודה "המתוכננת" לכאורה מופיע כוון הכניסה מקביל לציר הנמל 215  זה לקוח מתוך המפה.  בפקודה האמתית נכתב 207 וזה כוון הצלילה הנכון שהמשכתב החמיץ.

2.5 נכון שה"ציפור "גררה אותנו כ-15 דקות בכוון דרום מזרח ונפרדנו ממנה. מהכרותנו את המודיעין תיקנו את הכיוון עד זיהוי מצופי  הכניסה כולל הבחנה באור חשוד ליד אחד המצופים הפיצול בין החזירים הכתוב והמשורטט במפות הביצוע לא מדויק בעליל!

3 איסוף על ידי הציפור:

3.1 מפגש  החזירים וסירת ציפור מזרחית לפתח הנמל נקודת המפגש נקבע לשעה 02:30. אור ראשון באותו יום היה 03:45.

3.2 בשעה 02:20 תוך כדי צלילה מזרחה שמענו יריות, המשכנו כ-10 דקות בצלילה מזרחה ועלינו לציפה מינימלית כדי לחפש את הציפור ולא ראינו כלום. הפעלנו את מכשיר הקשר  לקריאה לציפור ולא קיבלנו תשובה. ההמתנה הארוכה בפתח נמל אויב כשעוד מעט יאיר היום הייתה מורטת עצבים.

3.3 בערך בשעה 03:10 זוהתה צללית כלי שיט מהיר חולף כ-200 מטר לכוון דרום מזרח. מאוחר יותר דווחה הציפור כי היא אוספת את דב בר ורק בשעה 03:30 אספו אותי וצביקי לוריא.

3.4 עקב לוח הזמנים קצר לפני הזריחה אילץ אותנו Z להשמיד את הציוד היקר. השמדת כלים תוכננה כתגובה למקרה שנכנסים לאור יום. למרות זאת לא הייתה לכך סיבה וחבל על הכלים. התוכחתי אך אור היום התקרב נכנעתי בכעס והטבעתי את הכלי.

4 הסברים:

4.1 לפי הכתוב בספרון  של מה"ד האיסוף בוצע בשעה שהתחולל קרב הסט"רים לא מיניה ולא מקצתיה! האיסוף בוצע זמן רב אחרי גמר הקרב והמצרים כבר נכנסו לנמל.

4.2 הסיפור שהציפור הגיעה 5 דקות אחרי שהטרפדות עזבו הנו "עורבא פרח" כולו המצאה כדי להסיח את הדעת מהפיגור הגדול באיסוף שלנו הצוללים בקרבת הנמל. ביררתי עם האנשים שהיו בציפור סנפיר , עודד ניר ואורי קלע (לא יצחק להב שרשום בפרסום מה"ד) שסיפרו כי עם הישמע היריות נפילות בסביבה החל Z לתת הוראות תמרון משונות.

5 תחקירים

5.1 למחרת הפעולה בצהרי היום של ה-6 ביוני נפגשנו, דב בר ואנכי, עם סא"ל אריה ברק במשרדו בסטלה מאריס לתחקיר ראשוני.  בתחקיר מסרנו לוח זמנים  טרי ופירטנו את הביצוע. אריה ברק נמצא על ט-203 לא הרחק מאתנו וידע מה לשאול.  הדו"ח התפוגג !!! ומה שאנו רואים בפרסום מה"ד שוכתב אחרת.

5.2 בתחקירים לפני מפקד השייטת ברלה סיפרנו את כל מה שהיה וגם התלוננתי על הפקודה להטבעת החזירים.

5.3 זמן רב אחרי המלחמות בשנת 1976 בערך Z בהיותו מפקד ב"ח ניסה לשכנע את דב בר ואותי, שנינו מפל"גי סטי"לים בשייטת 3 לשנות את לוח הזמנים  האמתי שמסרנו בסיפור ושנינו סירבנו!!!

רס"ן יצחק שמיר 1973

רס"ן יצחק שמיר 1973

6 Z מצא דרך להתחשבן אתנו נעשה מפקד חיל הים  וקידומנו התעכב.

ברכות

סא"ל בדי"מ יצחק שמיר

מפקד יחידה בשייטת 13, מפקד סטי"ל 71 -73 מפקד פלגת סטי"לים 33 ועוד

המאמר פורסם לראשונה באתר בוגרי קציני ים 2008 עם משפט הפתיחה :

"מכיוון שאיני בוגר בית הספר ע"ש כ"ג יורדי הסירה, אך מכוון שכיהנתי שלוש שנים ומחצה כראש ענף אימונים והדרכה בחיל הים וליוויתי את הקמת מגמת אלקטרוניקה בביה"ס וקשר חם ואישי עם זאביק (השחור) מורשה אני לכתוב לאתר הבוגרים בענייני מורשת ומנהיגות."

המאמר הוסר ביולי 2014 לאחר ש-Z איים בתביעת לשון הרע. מאוחר יותר האתר נסגר. א.ר.

——————————————————————-

בשיחה טלפונית עם אל"מ דימ' דב בר 2 ביולי 2018

בעיקרון מצטרף לדברים של סירצקי,

הגרירה על ידי הציפור הופסקה לאחר זמן קצר. ראינו שהיא נעה לא בכיוון הנמל והתנתקנו

האיסוף שלנו על ידי הציפור נעשה מאוחר מאוד. כבר היה קרוב לאור ראשון. למרות זאת לא היה צורך להשמיד את החזירים. סך הכל היו אז 6 כלים בשייטת. זה היה כלי טוב ולא אביתי להטביעו התעקשתי והתווכחתי על כך עם Z והוא חייב אותי בפקודה לעשות זאת.

דב בר מאשר את הסיפור ש-Z רצה שישנה את לוח הזמנים ולא הסכים. על כך ועל נושאים אחרים Z התחשבן אתי ומנע ממני קידום בחיל הים. א.ר.

————————————

סא"ל דב שפיר 1967

סא"ל דב שפיר 1967

בדיקה עם מפקד שייטת 13 דב שפיר ברלה 3 ביולי 2018 נוכחים אמנון בן ציון ואלי רהב.

ברלה מספר תכנן לצאת עם אח"י יפו כמפקד הפעולה ולהמצא עם ביני תלם באונייה. מפקד הצוללים יצחק שמיר ומפקד סירת האיסוף חנינא עמישב.

ראש מחלקת ים איזי רהב דרש ממנו להישאר במפקדת חיל הים לידו כדי לסייע בניהול כל הפעולות. נוצר חוסר במפקד  Z התקשר אליו ומסר שהוא פנוי הזמין ושלח אותו לפקד על הפעולה. מקומו היה במשחתת ליד מפקד הכח. הסרתו של חנינא עמישב מהציפור הייתה לא נכונה.

ההוראה לגבי החזירים הייתה להביא אותם בחזרה. רק אם נכנסים לאור יום ויורים עליהם שיטביעו ויסתלקו.

לוח הזמנים של שמיר הנו בשעה אחת מאוחר יותר. אמנם יותר קרוב לאור יום אך  היה שקט  וניתן היה להחזיר את החזירים הביתה.

האיסוף היה בנוי על תנועת הציפור עד אשדוד היה לה מספיק דלק לכך. הפעולה הסתיימה ואין צורך להחזיק את כלי השיט מעבר לכך. אם באמת הייתה הציפור מחזירה את החזירים רק אז צריך היה לקיים מפגש ולהרים אותם.

נושא כיבוי המכ"ם בציפור שמנע אפשרות לאתר אותה לא נידון בשייטת. הנושא של האיתור האלקטרוני היה עדיין בחיתוליו ולא היינו מודעים לו.

רשם א.ר.

———————————————–

יצחק לוריא הגאי  בח-66  5 ביולי 2018

איני חושב שמשהו מזיכרוני משנה את התמונה. 51 שנה עברו זה גם שכבה אוטמת ומתעתעת. אך אציין מספר עובדות שנחרתו בזיכרוני :

א. מצטייר לי בזיכרון הורדה בדמדומים ותחילת תנועה בגרירה באור. (לקלע מצויר זכרון דומה)

ב.הגרירה של החזירים ע"י הציפור היתה ממושכת ובשום אופן לא רבע שעה (לפי בן זוגי שמיר). הלו"ז בקובץ המצורף תומך בטענה שלי : 45 ד' מתחילת תנועה גרירה (15ד,), ותנועה עצמית של החזירים עד פתח הנמל – לא יתכן שנגמעו 8 מייל ב- 45 ד' !! (מהירות החזיר, כידוע , 4.5 קשרים בהילוך 4 המשקי.)

ג. הזיכרון החזק שלי מתנועה זו של ההתקרבות לנמל בגרירה, שאני על ההגה, מתחיל "לנקר" וכדי לא לזגזג אני מטה את ההגה בעדינות טיפה ימינה נגד המתח של הגרירה Steady. אנחנו קשורים בירכתי הציפור מימין. בכדי לא למשוך את הציפור חזק מדי ימינה ומבטיח שלא לפגוע בחזיר שמשמאלי וכך אני נם לי בנעימים עד הניתוק מהגרירה. וזה לקח זמן רב  יותר מרבע שעה.

ד.ספיגת מטחי פצצות עומק – שלשה מטחים זכורים לי.

מטח אחד אירע ממש קרוב: היינו ב"הצצה" כשלפתע שמיר מעלי מסמן לי לצלול בהול – דוחף לי את הראש בין הכתפיים –- חומק למושבו מאחורי ומזרז אותי בטפיחות בגבי כאומר "צלול מהר". תוך כדי העמקה, לא בהולה – כדי שהמדחף שמופנה כלפי מעלה לא "ירתיח" את המים ויגלה אותנו, ניתך עלינו המטח ממש קרוב חזק ומבהיל. שמיר סיפר לי אח"כ שהוא ראה את הסירה שלהם ממש קרוב ויתכן והתגלה ולכן קיבלנו את הפצצות על הראש.  המטח הקודם היה רחוק יותר אבל הכין אותנו למטח הזה.  במטח שלישי כבר קצת התרחקנו. וקיבלנו אבל בעצמה נמוכה יותר.

לגבי המטח האחרון שקיבלנו שייקה גורן סיפר לי, שהם היו כבר בחוץ אבל בצלילה, והוא הצליח להבין את בונק ממלמל ש"ג'ינג'י חוטף את זה".

צבי לוריא 1967 הגאי ח-66

צבי לוריא 1967 הגאי ח-66

ה. חילופי אש: ביציאה מהנמל ,בצלילה, שמענו מתחת למים יריות (לא של נק"ל). לפי מה שזכור לי אלה מהציפור לא ידעו לספר לנו מה היה מקורן. (גם זאת קלע אישר לי)

זהו בינתיים.  ראה קובץ מצורף תמונה שלי מאז.

בברכה,  צבי לוריא

צבי קיבלתי,   הטענה העיקרית של שמיר היא שעת האיסוף  המאוחרת יותר מהכתוב באוגדן מה"ד היסטוריה. מה התייחסותך? א.ר.

לצערי, קשה לי להתיחס ספציפי, זולת זה שאיני זוכר בעיות מיוחדות בחבירה  ובלחץ זמנים. מעולם לא שוחחתי על כך עם שמיר. כמו שאיני זוכר בעיות מיוחדות בתנועה והתקרבות ליעד.

בענין השמדת הכלים: אני זוכר רק שהבעתי התרעמות שחבל ואין צורך ושהרגשתי בטחון עם הכלים. ושמיר אמר לי שזו הפקודה.

בענין הפלגה בציפור לאחר איסוף: נראה לי שהתחלנו לנוע לפני אור ראשון שהפלגנו יותר זמן בחשיכה.

כמו כן אפשר לציין שאחד המנועים דמם ו"דידינו" במנוע אחד ועודד ניר "צלל" לתוכו עמל עליו זמן מה והצליח להפעילו מחדש.

לסיכום, לדעתי אינך צריך להתלבט בין סיפור (עדות) זה או אחר אלא להביא את כל הסיפורים – כולם נכונים וטובים ומהכול טווים תמונה קרובה יותר למה שהיה ומהכול מתרשמים – כ"רשומון" צ. ל.

—–

התייחסות אורי קלע צולל עתודה בסירת ציפור

הערות לכתוב על פי זכרוני.(51 שנה לאחור!!)

 1. על פי מיטב זכרוני לא נעשה לנו, לצוות הצוללים,תדריך מסודר בנוגע לזמנים ונקודות מפגש . זה נעשה כנראה רק לפיקוד.
 2. על פי מיטב זכרוני, כיוון שמיד לאחר הגעתנו חזרה לחיפה נשלחנו להמשך המלחמה בטיסה לשארם שיך – גם לא היינו שותפים לתחקיר לגבי ארועי הפעולה ומן הסתם אילו היה נעשה היה גם מסמך ותעוד.
 3. היריות, צרור או שנים ,ששמענו וראינו את הנותבים, היו רחוקות מאד מאיתנו ולא לכיווננו.
 4. לו'ז – זכורים  לי היטב פרטי ותמונת ההורדה של הכלים מהיפו לים. מה שלא מסתדר לי עם שעת ההורדה מה עוד שהיפו הייתה אמורה להיות חשוכה והלילה ללא ירח. אולי הזיכרון מתעתע.
  אורי קלע 1967

  אורי קלע 1967

 5. גרירה – לדעתי זמן הגרירה היה ארוך יותר  ממה שנכתב בלו'ז הנ'ל – זה נתמך גם ע'י צביקי לוריא שהיה עם סירצקי ב 66.
 6. אני מאשר שהמפגש עם סירצקי ולוריא ב 66 היה קרוב לאור ראשון והנסיגה  עם כל הצוות הייתה באור מלא בים "תחת".
 7. מאשר חוסר התקשורת בין הציפור ליפו, את הפחד שלנו ממה שהתגלה לנו מצפון באופק , (וזאת לאחר שהבנו שכל הצי המצרי ברח לים) שהתגלה בהדרגה – קו אנכי- אולי פריסקופ של צוללת, מחת לקו הופיע מבנה – אולי קומר או P -183, ואחרי זה גוף של אוניה – אולי סקורי.

הרגשנו  חסרי אונים כמו ברוזים באמבטיה והכנו את זריקת הציוד ומכשירי הצלילה לים. ואז הציע משהו לנסות להתקשר עם מכשיר ה ק-10 שלנו. ורק ואז הסתבר לנו שמולנו נמצאת היפו. לאחר שעלינו על היפו אמרו לנו שחברו את ארוע היריות שנשמעו בלילה עם העדר הקשר איתנו והמסקנה שלהם הייתה שכנראה שהוטבענו.

תודה על מה ששלחת  נעים להזכר, חבל שמתנהלות מלחמות בנוגע לגירסאות.

אורי קלע

שתף.

אודות המחבר

2 תגובות

 1. לא היה יותר קל לשלוח מטוסים ?
  היינו ביתרון עצום באוויר ומטוסים יודעים
  להטביע אוניות מצויין.

השאר תגובה

כל הזכויות שמורות 2015-2024 © | תנאי שימוש | פרטיות