החילוץ האווירי לניצולי המשחתת אילת – אל"מ יעקב בירן

2

 

מאת אל"מ דימ' יעקב בירן                                       29 דצמבר 2017

פעילות חיל האוויר באירוע הטבעת המשחתת אילת

22-21 אוקטובר 1967 בדגש על החילוץ האווירי

בשנת 1967 היו בחיל האוויר שתי טייסות אשר הפעילו מסוקי חילוץ. טייסת 114, טייסת מובילי הלילה אשר הפעילה מסוקי סופר פרלון וטייסת 124, טייסת החרב המתהפכת אשר הפעילה מסוקי S-58.

טייסת 114 החזיקה צוות כוננות בתל נוף וטייסת 124 בנוסף לצוות הכוננות בתל נוף החזיקה 2 צוותי כוננות בביר גפגפה – רפידים.

האירוע התרחש במוצאי שבת כאשר מפקד טייסת 124 וסגנו נמצאים בחו"ל לקליטת מסוק חדש (בל 205) וברפידים נמצאים 2 הקברניטים הבכירים של טייסת 124 ואחד מקמב"צי הטייסת (לכל טייס תפקיד "קרקעי" בנוסף לתפקידו כטייס).

החרב המתהפכת - סמל טייסת 124

החרב המתהפכת – סמל טייסת 124

 

בסביבות השעה 17:30, סמוך מאוד לזמן הפגיעה במשחתת התחילו להגיע "שמועות" דרך תחנות קשר ממסר והאזנה של כוחות הקרקע לצוותים ברפידים על אירוע שבו כנראה נפגע כלי שיט של חיל הים מול חוף רומני. מפקד הטייסת בפועל והקמב"ץ ניסו לשכנע את המטה שיזניקו לפחות מסוק אחד לחוף הים כיוון שהשמועות הלכו והתרבו ותמונת המצב התחילה להתבהר.

הפניה למטה – אוויר 3, התנהלה גם מרפידים וגם מחדר מבצעים בטייסת בתל נוף.

רק בסביבות השעה 19:30 הוזנקו שני מסוקי S-58 מתל נוף והם הופנו צפונה לאסוף צוותים של שייטת 13. המסוקים נחתו לתדלוק באל-עריש ולאחד מהם, בעת ההנעה, התפוצץ משכך כן הנסע והמסוק קרס לצד שמאל. טייס שמאל קפץ מהמסוק החוצה ונפגע מהלהב אשר פגעה בקסדה. הטייס פונה לבדיקות בסורוקה.

בסביבות 19:45 הוזנק מסוק נוסף מתל נוף ואחד ממסוקי הכוננות מרפידים לזירת האירוע.

מסוק הכוננות מרפידים מוטס על ידי חצרוני וביקו הגיע ראשון לזירה אך לא הורשה להיכנס לים ועוכב כחצי שעה בבלוזה, על החוף, בכדי לתת לשני מסוקי הסופר פרלון לחלץ ניצולים.

מסוק סופר פרלון שהיה בשימוש טייסת 114.

מסוק סופר פרלון שהיה בשימוש טייסת 114.

לאחד ממסוקי הסופר פרלון הייתה תקלה בכבל של המנוף והוא החליט לנחות על המים על מנת לאסוף נפגעים אולם מים שחדרו למערכות קרקעו אותו מהמשך פעילות והוא נחת על החוף והמתין למכונאים.

יש לזכור כי אנו מדברים על מוצאי שבת, חג סוכות, ומרבית הטייסים נמצאו מחוץ לבסיס אצל המשפחות והחברים. חיל האוויר שלח מטוסי תובלה קלים ומטוס נורד לצפון על מנת להעביר טייסים ומכונאים מהר ככל הניתן, לתל נוף, לאיוש המסוקים.

כבר בסביבות 20:30 הוקם ראש חוף והוצב שולחן בקרה אשר תיאם בין המסוקים והיה בקשר עם מטה חיל האוויר בקריה ועם חדר מבצעים בטייסת בתל נוף.

מרגע הקמת שולחן הבקרה כל פעילות המסוקים התרכזה אצלו ודרכו.

טייסת 124 הפעילה באותו לילה 12 צוותים אשר מרביתם חילצו נפגעים מהמים או מטרפדת אשר הגיעה לזירה בסביבת חצות הלילה ואספה אנשים מהמים.

במהלך הפעילות חילצה טייסת 124 כ 120 לוחמים וטייסת 114 עוד כ 47 לוחמים, סה"כ חולצו על ידי המסוקים קרוב ל 170 לוחמי חיל הים, מרביתם חולצו חיים, חלקם נפטרו לפני החילוץ או במהלכו וחלקם נפטרו בהמשך כתוצאה מהחבלה שספגו בפגיעה או בשהייה במים.

צוותים רפואיים הקימו נקודת טיפול ראשונית על החוף בפיקודו של ד"ר יהודה דנון, לימים קצין רפואה ראשי בדרגת תת אלוף ובנוסף, רופאים הצטרפו לחלק מהמסוקים על מנת לתת טיפול ראשוני למחולצים כבר במסוק. שיטת העבודה הייתה חילוץ האנשים מהמים או מהטרפדת, הבאתם לטיפול ראשוני ולמיון על החוף ומשם ברכבת אוויר לבית חולים סורוקה או לשדה תעופה באל עריש ומשם במטוסי תובלה לבתי חולים במרכז הארץ.

מטוסי נורד שיצאו מבסיס תל נוף הצניחו דלק אל ראש החוף דבר שאיפשר למסוקים לתדלק בזירה בלי צורך לעזוב לאל עריש, שהיה בסיס חיל האוויר הקרוב.

צוותי המסוקים השתדלו להטיס הפצועים ישירות לבאר שבע ובדרך חזור, אם היה צורך, לנחות באל עריש, לתידלוק.

אם היה על חיל האוויר לארגן "תרגיל" בסדר גודל כזה היה התכנון נמשך על פני ימים רבים – במקרה זה ההתארגנות הייתה תוך כדי תנועה, צוותים לא תמיד מוסמכים – חלק ממפעילי המערכות (מכונאים מוטסים) היו מכונאים בכירים שלא הוסמכו כמכונאים מוטסים וחלקם קברניטים צעירים אשר לא התנסו בחילוץ בעומק הים.

סה"כ הפעיל חיל האוויר במהלך הלילה 3 מסוקי סופר פרלון ו- 12 מסוקי S-58 לחילוץ והעברת פצועים, 8 מטוסי ווטור ו- 10 מטוסי שחק להנרה ראשונית ולחיפוי על הזירה מחשש לירי נוסף של המצרים, 11 מטוסי נורד, 2 מטוסי דקוטה ומטוס סטרטוקרוזר (ענק) אחד למשימות הנרה, הצנחת דלק, מימסור קשר בין המסוקים אשר ריחפו מעל הים, בעומק לבין בקרת ראש החוף ותחנות הבקרה האוויריות (יב"א) ולהעברת תמונת מצב למוצב השליטה של חיל האוויר.

 ביקו

אל"ם דימ' יעקב בירן

בתגובה לכתבתו של אל"מ יעקב בירן – אודות פעולת חיל האויר בחילוץ הלוחמים מהמשחתת אילת בעת טביעתה ולאחר 50 שנים נותר לי רק להודות לחיל האויר. בעלי סא"ל יצחק שושן חולץ ע"י אחד המסוקים והובא לביה"ח סורוקה כשהוא סובל כאבי תופת עקב התרסקות של שלוש חוליות .בגבו. היום נותר לי רק  להודות על סיפור ההצלה של חיל האויר שלנו.  מקרה שייזכר בהסטוריה של מדינת ישראל.    6 בינואר 2018
 אהובה שושן
שתף.

אודות המחבר

2 תגובות

  1. תודה והערכה עצומה לטייסי ההליקופטרים על מבצע החילוץ. יחד עם זאת נראה לי שהטייס בירן לא הקפיד לדייק וגם החסיר פרטים מרכזיים. למשל, המסוק שלו לא היה הראשון שהגיע לחלץ. למשל, שמועות על הטיבוע עדיין לא הגיעו לסיני בשעה 17:30, וכך הלאה. בעיקר, חבל שהתיאור שוכח את הפינוי דרך אל-עריש ומתעלם מפקידת המבצעים ברכה, שהתחילה את מבצע החילוץ וההצלה וניהלה אותו שעות על גבי שעות. למעלה מ-100 פצועים וניצולים הגיעו לבח״א-5 אל עריש ברכב ובטיסה, קיבלו טיפול ראשוני בבית-חולים שדה והמשיכו בטיסות שהיא אירגנה. זה לא ישכח.
    https://news.walla.co.il/item/3117827
    מציע לבקש ממנה את תיאור ההצלה עבור אתר המורשת.

השאר תגובה

כל הזכויות שמורות 2015-2024 © | תנאי שימוש | פרטיות