גדעון כורם – זכרונות ממרסא תלמאת

1

גדעון כורם                                                                       25 יולי 2018

הנדון: זכרונות מקרב מרסא תלמאת

גדעון בשמו אז ויינגרד בכינוי הצוות 'גיגו' שירת בדבור 864 בתפקיד מוכ"ם זוטר מוכ"ם בכיר היה מאיר נחמיאס. עמדת הקרב שלו הייתה מקלע 0.5 צד ימין.

זוכר היטב את ארועי הקרב ופחות את התחקירים והדיבורים מסביב.  מעריך מאוד את מפקד הספינה צבי שחק מסודר קפדן, סמכותי ברמה של מפקד גבוה. לדעתו הצוות פעל היטב. אינו מקבל את ההשערה שצבי שחק קפא בעת הארוע. קיבל ממנו פקודת אש ירה כחצי ארגז לכיוון מקורות האש בחוף, עד שהמקלע נתקע.

הטווח לחוף היה כ-30 מטר.  שחק עמד זקוף  קיבלו ירי רב מהמצרים בחוף רוב הכדורים עברו מעל הראש.  שחק שלח אותו למטה להביא עוזים. בספינה היו 4 עוזים בקופסא בצד ימין מהסולם. למטה הופתע לפגוש את עמוס גוטליב שעמדת הקרב שלו הייתה  ב0.5 צד שמאל. עמוס אמר לו 'גיגו הלכנו'.

ראה בסרט 'עמוס וטחינה' שעמוס מספר שצבי שחק אמר לו "תנמיך את הקנה" כדי שיפגע בסירות הקרובות. עוד סימן לכך ששחק היה ערני והגיב נכון. כשחזר עם עוזים ומחסניות דרך על רמי גנצלר שכבר היה פצוע קשה במעבר הגשר. חילק את העוזים לעמי שגב ולנמרוד ארז. נעמד לירות עם העוזי לכיוון מקורות האש בחוף.

ברטרם מצרי

ברטרם מצרי

ראה את נמרוד ארז יוצא מהגשר הפנימי לחיצוני. הבחין בסירות דיג ובברטרם, את סירות הגומי לא ראה. המצב הקשה ביותר היה כשהספינה תקועה, לא זזה ומסביב נפצעו אנשים. כשנכנס הדבור 867 משך את  האש לכיוון שלו נהיה רגע שקט. אז הצליח שלום נחמני לשלב מנוע ולהוריד אותנו מהחוף.

בעת היציאה הדבורים לא הדליקו אורות הזדהות. כשנתגלה כלי שיט מאחור קיבל פקודה משחק לירות עליו. הגיע לתותח 20 מ"מ ירכתיים אך הרגשה עצרה בו ומיד קיבל פקודה מנמרוד ארז לעצור. כך נמנע ירי על דבור 867.

כשהגיעו למעגן אבו זנימה אסף אותם צבי שחק  לתדרוך ואמר "פרצה מלחמה בשתי החזיתות…" רק אז הבינו שיש מלחמה.

חושב שהצוות תפקד היטב אל אף שהמקלעים הורכבו ללא תיאום קנים וכמעט לא ירו.  לדעתו היחסים בין האנשים התקלקלו לאחר חלוקת הצל"שים. וה"מחמאות" ההדדיות שהיו מיותרות. מעריך מאוד את נגד המכונה שלום נחמני: מקצוען  קר רוח צנוע ובעל יזמה. היציאה מהמקום בו נתקע הדבור, הכל בזכותו. מצטרף להערכה שמגיע לו העיטור שקיבל.

בארוע אחרי הפסקת האש התקרבו עם דבור 864  מאוד לאי גרין חשבו שהוא ריק. התברר שהיה שם כוח מצרי שחיכה ופתח באש משני מקלעי גוריאנוב  מהאי עצמו. צבי שחק התנהג היטב והרחיק את הספינה היו פגיעות בגוף הספינה ושני אנשים נפצעו.

היה בקשר עם דני נחושתן מדי פעם ולא שיער כי מצבו היה כה קשה, אובדני.

'גיגו' בתקופת מלחמת יום הכיפורים

'גיגו' בתקופת מלחמת יום הכיפורים

גידי כורם

כיום אדריכל  מתגורר במצפה חרשים מתכנן ובונה בכל אזור הצפון

טל 050-7239682

 

שתף.

אודות המחבר

תגובה אחת

  1. שלשום הלך לעולמו גיגו מדום לב. גיגו היה אדם מיוחד במינו, שוחר שלום ופשרות. אדריכל שתיכנן אלפי בתים ושכונות רבות בגליל. בנוסף לעדותו המופינה כאן קולו נשמע בקלטת התחקיר של מרסה תלמת וגם בה מתגלה אישיותו האנושית כשהיקשה על מפקדיו לגבי הנחיצות בפגיעה בספינות דייג אזרחיות. גיגו לא נפצע בגופו אך נפשו לא נותרה כשהיתה ובכך הצטרף כמעט לכל מי שהשתתף בקרב. פגשתי אותו בפעם האחרונה באזכרתו של דני נחושתן שהתאבד לפני כשנתיים ושם איחלתי לו( ולי) שיגיע להלוויתי בגיל מאה ויזכר שזעקתי לו לא לירות על הדבור השני ובכך מנעתי ממנו כאב נוסף. איש יקר, צנוע ואהוב. נוח על משכבך בשלום גיגו.

השאר תגובה

כל הזכויות שמורות 2015-2024 © | תנאי שימוש | פרטיות