על שאול סלע ויחידה 707

2

הביא לכתב:  נדב סלע פקודו וסגנו ביחידה 707. ב-12 בנובמבר 2016

שאול סלע- מאפיינים

שאול , יליד אלג'יר, נולד כבן בכור להוריו והיה ילד בעייתי. אביו,  העביר אותו לסבא וסבתאושם גדל שאול עד גיל שש בערך. ניתוק זה מהוריו גרם לשאול צורך חזק להוכיח את עצמו ולהיות תמיד הטוב ביותר.  שאול ניחן ביכולות רבות: היה אינטליגנטי, בעל יוזמה ונחישות , ידע לקרוא מצבים ולראות את התמונה השלמה ולתכנן בהתאם את הצעדים כיצד להתקדם אל המטרה.  כבר בילדותו, בהיותו תלמיד בבית ספר יהודי (אחרי שמשטר וישי גירש את הילדים היהודיים מבתי הספר הכללים) יצא נגד מורה שהתעלל בילדים והיכה אותם, התנגד למעשיו ואף החזיר לו מכות, דבר שגרם בסופו של דבר לעזיבתו של שאול את מערכת החינוך.

שאול נעשה לציוני למרות התנגדותו של אביו וחלם להגיע לארץ ולהתגייס לצ.ה.ל כבר בגיל 17 היה שאול לרכז ארצי של תנועת גורדוניה המכבי הצעיר, אירגן פעילות ציונית, מחנות והדרכות לקראת עליית הנוער ארצה. שאול ניצל תפקיד זה לעליה שלו- סיפר לאביו שהוא חייב לעבור הכשרה בארץ כדי למלא את תפקידו וכך הגיע ארצה ללא אישור אביו והקשר הבא עם הבית היה על-ידי שליחת תמונתו במדים….

עם הגיעו של שאול ארצה הוא הצטרף לגרעין של חבריו מהתנועה ונלחם על זכויותיהם במוסדות ההתיישבות , בתקופה זו היה בין הראשונים בארץ שגידלו מלונים בערבה וכשהתאכזב מיחס המוסדות המיישבים, עזב את הקיבוץ והיה לחסר בית – כך התגייס- ללא כתובת קבועה. האומץ והנחישות להחזיק באמונתו ויכולותיו הגבוהות לממש את שהאמין בו, אפיינו את דרכו כל חייו- לקיחת הסיכונים גם כשלא ידע מה צופן העתיד הייתה לחלק מהתנהלותו.

שאול הגיע לגבעתי ואחרי קורס מ"כים אותו סיים בהצטיינות ,התעקש להגיע לשייטת. שאול דחה בנחישות את הצעות התפקידים בגבעתי ולבסוף הצליח לקבל את מבוקשו.

שאול סיים גם את הקורס בשייטת בהצטיינות והיה ללוחם ולמדריך מוערך ביחידה. עם הגיעו (בניגוד לרצונו) לפקד על יחידה 707  , מהר מאוד מצא עניין מקצועי בצלילה הגנתית ואתגר לפתח את היחידה – למד את המקצוע והקנה ללוחמים את הידע בקפדנות רבה- צייר פלקטים שמסבירים את השימוש בכלים החדשים אותם הביא מצרפת, הקפיד מאוד על בטיחות ושימוש נכון בציוד ולראייה- לא היו תאונות צלילה ביחידה .

שוויון ערך האדם היה אחד הערכים המרכזים של שאול- הוא לקח ליחידתו לוחמים שנפלו מהשייטת מתוך אמונה בהם ובמוטיבציה שלהם  ויחד עם יחס אישי וחם כלפיהם, תוך מתן דוגמא אישית, אכן הפך את היחידה לאחת היחידות הלוחמות המבוקשות ביותר על-ידי מפקדים מיחידות השדה . יכולותיו של שאול לקרוא את המפה הצהלית ואת צרכי הצבא, יחד עם יכולותיו הבין אישיות הגבוהות יצרו יחסי אמון קרובים ובלתי אמצעיים עם מפקדי צ.ה.ל והם פנו אליו ישירות כשהזדקקו לסיוע , בביטחון שהיחידה תבצע את המוטל עליה על הצד הטוב ביותר. שאול היה קפדן מאוד ודרש מלוחמיו בצוע מושלם של המשימות ויחד עם זאת התייחס אליהם בחום אבהי ודאג לכל צרכיהם. שאול ידע להטיל אחריות וסמכות על קציניו- נתן להם גיבוי מלא ואפשרות פעולה עצמאית ויחד עם זאת תמיד נמצא בשטח וגיבה אותם.

האחריות, היצירתיות והקפדנות של שאול הביאו אותו לפעול גם במסגרות ביון במבצעים עלומים רבים במדינות אויב.

שאול היה בעל ראייה רחבה ויכולת לסמן נושאים בהם רצה לטפל כדי לקדם את היחידה: ידע ללמד, להגדיר ולהנחיל לחייליו את הידע עד שההפנמה הייתה מושלמת- קפדן ודרשן בכל נושא- קטן וגדול ואכן- היחידה פעלה במשך שנים ללא תאונות מבצעיות.

היכולת ליצור אווירה חברית וחמה מצד אחד ודרישה לתפקוד צבאי מדויק ומושלם  מצד שני אפיינו את 707 תחת פיקודו.

לשאול הייתה היכולת לקדם מטרות צבאיות בדרך נעימה ואף מהנה- לדוגמא צלילת הכושר השבועית של היחידה הייתה צלילת דייג תת ימית, אשר כללה לדבריו את כל המרכיבים של אמון כושר- שחיה, צלילה , קליעה וכו'…..

שאול היה "יצירתי" בהשגת מטרותיו ביחידה- כאשר הרגיש שהוא זקוק לפקידה ביחידה לניהול הצד המשרדי ונתקל בסירוב מפקד בנ"ח, נתן שאול הוראה ללוחמיו שלא לענות לו בטלפון. כאשר מפקד בנ"ח התלונן שאי אפשר להשיג את היחידה החזיר לו שאול באמירה שאינו יכול שלא לאמן את כל לוחמיו והפקידה הגיעה ליחידה די מהר…. בדרך דומה נהג כשרצה לפתוח בית ספר לצלילה ושוב נתקל בסירוב- הוא תלה שלט "בית ספר" על אחת מדלתות המבנה וכשמפקד בנ"ח שאל לפשר הדבר, הסביר שאול שבית הספר פועל כבר מזמן לפי צרכי היחידה ומאז- אכן כך היה.

אפשר להגדיר את פעילותו של שאול כפרטיזנית- עשייה של יש מאיין באופן מסודר ומאורגן. הייתה לו אוטוריטה אבהית- הלוחמים העריצו והעריכו אותו ונשמעו לו- דרש מהם המון, אך גם תמיד היה אכפתי, חם ותומך. שאול התנהג כאחד מהחברה, לא שמר דיסטנס חברתי- בילה ושיחק עם הלוחמים ואף בישל להם לפני תרגילים בבסיס היחידה, היה שותף תמיד בעבודה עם כולם ויחד עם זאת דרש תפקוד מיטבי.

שאול נתן תמיד דוגמא אישית ולקח אחריות . בצלילת הניסוי הראשונה במכשיר DC -55  אותו הביא מלימודיו בצרפת, כמעט שילם על כך בחייו ורק קפדנותו לבצוע לפי כל הכללים הבטיחותיים אפשרה לחייליו להצילו וללמוד מהתרגיל.

שאול היה יסודי מאוד – לפני כל פרויקט או ביצוע היה בשטח ויזם ניסויים עד שהיו ברורים ומדויקים- כל דבר נבדק על ידו ולא אושר עד שעמד בדרישות במאת האחוזים.

מפקד חיל הים בתקופת פיקודו של שאול על 707, האלוף בוצר (צ'יטה) סיכם את תקופת פיקודו כך:

"הוביל אתכם מפקדכם שאול סלע-  מפקד נבון, שקול, חושב, אמיץ ויסודי, מנהיג צנוע

שלא מוצאים רבים כמוהו."

נדב סלע פקודו וסגנו ביחידה 707.

 

מכתב אלוף אברהם בוצר צ'יטה הוקרא בכנס 707 15 באוקטובר 2011

ללוחמי 707 , בעבר ובהווה

הכרתי אתכם מקרוב כמפקד חיל הים במלחמת ההתשה,  במבצע "רביב"- הפשיטה  המשוריינת במפרץ סואץ, ספטמבר 1969.   כוחות משוריינים הונחתו מנחתות חיל הים  בצפון מפרץ סואץ, בעורפו של הצבא המצרי,   הצבא אשר הצליח לחצות את תעלת סואץ במלחמת יום כיפור.  הכוחות שהונחתו נעו לאורך 80 ק"מ בחופי אפריקה, תקפו והשמידו 19 מוצבים לאורך החוף, הרגו עשרות חיילים מצריים, השמידו תחנות מכ"מ ואמצעי לחימה אחרים.

ההכנות לפשיטה  חייבו בדיקת חופים לבצוע ההנחתה, בדיקת חופים לבצוע הפינוי ובדיקת  חופים אלטרנטיביים למקרה של שינויים בתוכניות. בקיצור, בדיקה של למעלה מעשר  נקודות הנחתה או פינוי.

כל בדיקה, דינה פעולה מעבר לקווי האויב, בשטח שכוחות  צבא מצריים  נמצאים או נעים  בו. לעתים הפעולה נפסקת עקב פעילות אויב בנקודה המתוכננת, בכדי לא להתגלות  ובכדי לא לגלות כוונות. לוחמי שייטת 13 , 30 לוחמים  סך- הכול, היו פצועים ועייפים, אחרי הפשיטה על האי גרין  והטבעת הסט"רים, שקדמה לפשיטה המשוריינת.

המשימה הוטלה עליכם, לוחמי יחידה 707. בדקתם חופים, הייתם חולית החוף להנחתה ולפינוי בפשיטה המשוריינת. פעלתם באומץ, במקצועיות ובמסירות. בלעדיכם, צ.ה.ל לא  היה מסוגל לבצע את הפשיטה המשוריינת, שתרמה רבות במישור האסטרטגי  ונחשבה  לאחת הפעולות המוצלחות במלחמת ההתשה.

הייתם יחידה שבצעה ביסודיות ובמקצועיות כל משימה שהוטלה עליכם:

ביקור ראש הממשלה לוי אשכול והרמטכ"ל חיים בר לב ביחידה

ביקור ראש הממשלה לוי אשכול והרמטכ"ל חיים בר לב ביחידה

מארב מאחורי קווי האויב, הנחת מטענים, בדיקת חופים, חוליית חוף..  אפילו בחיפוש גופות באגמים בנגב לא בחלתם. בצעתם רבות, הייתם בכל מקום וסך הכול הייתם פחות מ- 20 לוחמים.

הוביל אתכם מפקדכם שאול סלע –  מפקד נבון, שקול, חושב, אמיץ ויסודי, מנהיג צנוע שלא מוצאים רבים כמוהו.

שאול, אני מאחל לך כל טוב ומקווה שניפגש באחד הימים .

לוחמים, אני מצטער שאיני משתתף במפגש זה, אני ממשיך במסורת יחידה 707 ומפליג בסירתי הצנועה, במרחבי הים התיכון,  חג שמח!

צ'יטה

אלוף אברהם בוצר

מפקד חיל הים שנים:  1/9/68 עד 1/9/72.

כנפי התמנון, אות לוחמי 707

כנפי התמנון, אות לוחמי 707

שאול סלע בדאר אלקטרוני 03.11.2011

לכל צוות מארגני כנס יח' 707 שלום רב!

הכנס היה מכל הבחינות מוצלח ביותר, מאורגן במקצועיות יוצאת מן הכלל, הפגישות והסיפורים היו מרגשים עד דמעות.

כמה היה טוב לראות את כל החברים אחרי 40 שנה!!

דאגתם לפרטי פרטים בארגון הערב, כמו מבצע צבאי כפי שהיינו רגילים כאנשי 707. הורגש בערב זה מעל ראשינו ותחת פיסת שמים של "עדן על המים" את רוח היחידה.

חברי! היוזמה שלכם הייתה חשובה ביותר, חייבים להמשיך. יש כל כך הרבה מה עוד לספר, על השגרה ביחידה, על מבצעים רבים נוספים, על חלקנו בחיפוש, הצלה ועבודות מתחת למים, שהיה חלק לא פחות חשוב בחיינו כאנשי 707.

אתם צודקים! הפיתרון לכל זה, יהי כתיבת ספר היסטורי ואובייקטיבי על היחידה, כתוב ע"י סופר-חוקר.  לדעתי זאת צריכה להיות משימתכם העיקרית הבאה.

לסיום אני אומר לכל "בראוו BRAVO"  וד"ש חם לכולכם,

שאול סלע

נ.ב. נדב, בתשובה למייל שלך, בביקור הבא שלי בארץ גם אני מאוד מעוניין להיפגש עם צ'יטה, ברלה וצוות מארגן "אגודת התמנון". אני אדאג להודיע לך על תאריך בואי לארץ.

נדב נא להפיץ את המכתב לכל הצוות, תודה שאול סלע

—–

הבזקי זיכרונות משאול סלע

אמנון גולד- גוטמן  בערב לזכרו 22 אוקטובר 2016

את משלי איסופוס קרילוב ולפונטיין

תרגם מפרנסייז לעברית סחטיין !

לדוגמה: במקום" אסור לירוק לבאר ממנה שתית"

אמר: " אל תגיד לברז שלשתות לא רצית" ,

בתדרוך אחרון לפני צלילה מבצעית

כינה "מד שיפוע " בשם "מד זווית", (מקובל)…

התכנסנו כאן לדבר על שאול

צולל לא-חת ומפקד דגול,

סלע איתן לעילא ולעילא

מתנשא מעל כל גיבורי המצולה,

עטלף מימין , אוקטופוס משמאל

דוגמה ומופת ללוחם כל-יכול,

גם אני כמו רבים וטובים

סולקתי בבושת מ"מחנה הכלבים", (עתלית)

מיד התייצבתי ביום חורף צלול

לראיון קבלה בפני רב-סרן שאול,

הוא ניגש לעניין בלא גינונים

וכך התקבלתי למסדר התמנונים,

הצטרפתי לקורס של מחזור 70'

עם קומץ נוסף של חבר'ה טובים,

אין הנחות אמר, רק אנחות

תרוץ עם הקורס עד הסוף לא-פחות,

מיהרתי לקנות בגד ים "סליפ"

כזה שנסגר מהצד עם "קליפ"

וכך רץ הזמן בין סלעים ומלח

בין האור האדום לממשה והמזח,

ואז פתאום בשנת 72 או שלוש

לפני שחטפנו מהמצרים בראש,

הודיע שאול שהגיע התור

להחליף מפקד, "הבא בתור!

על זאת סופר רבות זה מכבר

על מפקדנו הנערץ- דב בר ,

ועוד פסוק קטן אחרון ייוחד

לעלילות שאול בשרות המוסד,

" ובחשכת הליל בלי קשת ושלח

על סוס קל עין דורה בא שאול המלך"  (בעין דור, ש. טשרניחובסקי)

על כל שפעל ועל כל שעולל

עוד רבות יסופר בתולדות ישראל,

יש בשטח עובדות ידידי, בל נכה על חטא

מדור לדור מספרנו פוחת…

את המורשת חובה לתעד!

פן יחלוף חיש הזמן יעבור המועד,

צוללים קדימה !

אמנון גולד

—-

על שאול סלע ויחידה 707 דברים שנשא  סגנו נדב סלע  בערב לזכרו 22באוקטובר 2016

שאול סלע הגיע לפקד על יח' 707.  לאחר שדנינו (סרן מיכאל הדני) החליט לסיים תפקידו בסוף שנת 1965.

הגעתי ליחידה תחת פיקודו של דנינו כחצי שנה לאחר הקמת היחידה בשנת 1963 ושרתי כצולל עד  שחרורי  באמצע 1965, השתחררתי ונקראתי על ידי דנינו לחזור ליחידה, לצאת לקורס קצינים ולהצטרף כסגן מפקד היחידה.

סיימתי את קורס הקצינים בפברואר 1966 וחזרתי ליחידה ולהפתעתי מצאתי  עצמי כבר כסגן  של שאול סלע, שמונה כמפקדה באותו הזמן, מצאתי את עצמי סגן של מפקד חדש שלומד את כל נושאי היחידה לצלילה הגנתית.

סיפר לי שאול:

"בהתחלה חשבתי שלא יהיה לי הרבה מה לעשות וביקשתי לנצל את הזמן הפנוי להתמחות לפיקוד על נט"ק (נחתת טנקים), כך אהיה 50 אחוז מזמני בפלגת הנחתות ובמחצית השנייה ביחידה 707.  אבל טעיתי בהערכה שלי ושקעתי, תרתי משמע, מהר מאוד בנושא החדש. שהיה מקצועי מאוד ומרתק מאוד.

התחלתי לבצע חפיפה עם דנינו ולמדתי שהיחידה מונה רק 8 צוללים, אפסנאי, טכנאי. היו גם שני ימאים שהפעילו כמה סירות גומי, סירות עץ קטנות ונמ"כ (נושאת מכוניות ) שהוסב לכלי אם לצוללים עם ציוד אמודאים.

ביחידה היו כ- 15 מערכות צלילה וכמה מערכות לריתוך, חיתוך וסמרור תת מימי."  (עד כאן דבריו של שאול)

שאול החל לארגן את היחידה בדרכו, כתיבת נהלים ובניית תשתית על ידי לחץ חזק על מפקד בנ"ח ומפקדת חיל הים להוספת צוללים סדירים וציוד צלילה מקצועי.

שאול נשלח ב-1967 לקורס צלילה הגנתית בצרפת למשך 3 חודשים, בדיוק בתקופה זו פרצה מלחמת ששת הימים, לא ניתנה לשאול לצערו האפשרות לחזור, אני מוניתי כממלא מקום מפקד היחידה במלחמה.

עם שובו של שאול מצרפת החלה פעילות ענפה של קליטת מכשירי הצלילה המיוחדים  לצלילות עומק –   DC 55(סיפור  תאונת צלילה בניסוי צלילת עומק).  שינוי כל מערך ציוד החיפוש והסריקה התת מימי לפי דרישתו של שאול, חבלי ניילון  סינקרים מעופרת, מצופי פלסטיק ועוד. שאול גם החל בהחדרת רפואת הצלילה לעומקים גדולים בצורה יותר מקצועית ומעמיקה, זכורים לי  הפלקטים שצייר ותלה בחדר האוכל כדי שנלמד ונתכון לבחינה, על הרעלת חנקן, הרעלת חמצן וטבלאות הצלילה.

תחת פיקודו של שאול התפתחה היחידה וגדלה עד כדי גיוס לוחמים מתנדבים מהבקו"ם ופתיחת בית ספר לצלילה הגנתית וקורסים סדירים כול השנה, כולל קורסים לצלילה לחיילי חיל הים ויחידות נוספות בצה"ל, שאול המשיך לקלוט ליחידה מתנדבים מתוך חיל הים ונפל מתאים מקורסים בשייטת 13, שאול האמין באנשים אלו שיוכיחו את יכולתם ביחידה.

תקופה קצרה אחרי מלחמת ששת הימים החלה פעילות מבצעית  מיוחדת לאורך תעלת סואץ, מפרץ סואץ, מול המצרים ולאחר מכן מול הפת"ח, לאורך נהר הירדן,  שאול בתבונתו, החל מיד בפעילות לשלב את היחידה במבצעים אלו,  הוא ידע לנצל הזדמנויות ולהפעיל את היחידה בצורה המיטבית בכל הגזרות בשיתוף עם כל כוחות צהל,  שיתוף פעולה מוצלח ביותר שהביא לדרישת לוחמים מהיחידה למשימות רבות ומגוונות,

ראוי לציין שהיחידה בצעה מבצעים רבים מעבר לקווי האויב בלחימה ובצלילה ללא נפגעים כלל  (פרט לפציעתו של יואל פלג שנסע בנגמ"ש שעלה על מוקש).

הפעילות המיוחדת של שאול במבצעים הביאה בעקבותיה להערכה ששאול קיבל ממפקד חיל הים בוצר, מח"ט 7 גורודיש, מח"ט גולני  קוטי אדם,  קצח"ר  רפול, אלוף פיקוד צפון דדו  ועוד מפקדים רבים בצה"ל אפשרה להתפתחותה של היחידה ולתפארתה.

בשנת 1969 אושר ליחידה אות התמנון שנענד על ידי שאול בטקס רשמי חיילי לכל לוחמי היחידה בסדיר ובמילואים.

אני הערצתי את שאול ביכולתו כמפקד היחידה, לתת לנו, הקצינים הזוטרים לפקד על מבצעים משולבים עם כוחות צה"ל השונים, כאשר הוא תמיד נמצא בשטח, בעמדת פיקוד ושליטה בחפ"ק, כיום זה מובן מאליו וכתוב בפקודות המטה שקיים מב"ב (מפקד בכיר בשטח), אבל אז זה היה שאול שהיה תמיד במקום הנכון ,בזמן הנכון.

יש סיפורים רבים על המבצעים שהיחידה בצעה בפיקודו של שאול ולצערי הערב קצר ולא מאפשר להרחיב בדברים, אולי כמה סיפורים שסופרו הערב ימשכו חברים לשבת ולכתוב עוד סיפורים על הווי היחידה בשגרה ובמבצעים ונוכל לכרוך הכול בספר שיזכיר לכולם את היחידה ומפקדה הנערץ

יהיה זכרך ברוך!  מצדיע לך שאול!    נדב סלע

האחים הצוללים שאול אפרים ורן סלע

האחים הצוללים שאול אפרים ורן סלע

שתף.

אודות המחבר

2 תגובות

  1. שמי גלית ואני בת אחותו רק נקודה קטנה לתיקון. באחת התמונות מופיע שאול ועוד שני צוללנים לבית סלע שמם אפריים ורן סלע. בתודה מראש גלית.

השאר תגובה

כל הזכויות שמורות 2015-2024 © | תנאי שימוש | פרטיות