ישי קלינובסקי – אנשי הברזל בספינות העץ

1

ישי קלינובסקי  אנשי הברזל בספינות העץ 4 במרץ 2017

היה זה באחד מימי חורף 1968. יצאנו לסיור השגרתי והממושך לכיוון פורט סעיד וחזרה. כמדומני 3 ספינות טורפדו. אני ימאי תותחן על ט-208 . את היתר לא זוכר. המפקד היה מיכה לצרוס והסגן כמדומני אודי אראל.

מפקד הפלגהרס"ן  מיכה לצרוס

מפקד הפלגהרס"ן מיכה לצרוס

כבר ביציאה מנמל חיפה יכולת להבחין בחשרת העננים הכבדה אי שם באופק הרחוק מכיוון דרום מערב. לא ברור מה היו שיקולי המפקדים. הים כבר החל את ראשית מחול הטלטולים שלו בעקבות הרוח הקלה שבאה מכיוון דרום מערב. תמיד הייתי גאה במפקדים שלי בעיקר במיכה. הוא תמיד הזכיר לי בשלוותו את קנדי הנשיא שהיה גם מפקד טרפדת. אך הפעם לא הבנתי את ההתעקשות הזו להמשיך כנגד הים שגליו הלכו וגאו.עברנו כבר את אשדוד. הרוח הכתה מקדימה מהצד. החזקתי הגה על הגשר. לבשתי חליפת הצלה. הייתי מוגן. תמיד תפסה אותי התעלות הנפש במקרים כאלה כיצד אנו מתגברים על הים.
הספינה טיפסה במיומנות אופיינית על גלי הים שבאו ממול יוצרת שובלים ומגבירה את מטחי מי הים ששטפו אותי. היה זה מעין משחק לפני שהגיע השפריץ אני כבר מתכופף ואז ממהר לחזור להגה ושומר על כיוון מצפן .
עוד מעט מגיעים לאזור הגזרה ששם אנו אמורים להיות בעמדות נגד טילים. כל אחד על תותחו. אני רק לפני שבוע מוניתי על ידי הבוסן סמל זורו להיות מס 1 על התותח 20 המ"מ אורליקון. הייתי כה גאה. איך ידעתי לתפעל במהירות את התותח הזה על כול תקלותיו. הייתי מהיר ונעשתי מפקד התותח. וזה בצבא הכי טוב בעולם שלאחרי מלחמת ששת הימים.

שלישית טרפדות

שלישית טרפדות

אך לפני צפירות עמדות הקרב הצפויות. התקבלה החלטה – חוזרים, הים גבוה מדי. הספינה הראשונה החלה להסב כיוון חזרה ואנו אחריה. איזה הקלה הפעם אנו נישאים על הגלים כשהרוח בגבנו.
לפתע הייתה צפירת עמדות ימאות. משהו בלתי שגרתי התרחש. זורו הבוסן ואודי הסגן כבר התרוצצו על הסיפון.
סדק התגלה לרוחב החרטום. הסדק היה ברור והיה חשש אמיתי למה שעלול לקרות. במהירות למרות טלטולי הספינה העברנו – כל אנשי הצוות – ציוד מקדימה לאחור. קשרנו חבלים מהחרטום לירכתיים. החרטום קצת התרומם. וכך בשיוט איטי חזרנו לנמל אשדוד.

שם כבר המתינה לנו כל הכבודה של פיקוד חיל הים כולל מפקד חיל הים. ולאחר שכל הספינות נקשרו למקומותיהם שמעתי את מפקד החיל אומר. אכן ימאים מברזל על ספינות מעץ.

ישי קלינובסקי

TorpedoBtEmblem

שתף.

אודות המחבר

תגובה אחת

השאר תגובה

כל הזכויות שמורות 2015-2024 © | תנאי שימוש | פרטיות