זאב ינובסקי – פיקוד על אח"י מולדת

1

מאת אל"מ דימ' זאב ינובסקי                                     15 בספטמבר 2019

פיקוד על אח"י מולדת    שנים 1980-1982

אח"י מולדת הייתה ספינת הנדרן השלישית, לפניה היו אח"י נצחון (בה הייתי סגן המפקד  וקצין הנשק הראשון) ואח"י עצמאות. מפקד אח"י מולדת הראשון היה אז רס"ן אלי רגב, שהיה קצין נהדר ושבנה צוות לתפארת. אני שהייתי קצין הנשק של קס"ח, – (קצין סטילים חילי אז אל"מ יחזקאלי זאב), הומלצתי על ידו להיות המפקד של אח"י מולדת ולהחליף את רס"ן אלי רגב.

המהלך הזה היה ממש יוצא דופן מאחר ואז היה מקובל שפיקוד ראשון הוא על ספינת סער 2/3 ורק במידה והמפקד היה מוצלח ביותר הוא היה עובר לספינת סער 4. במקרה שלי קיבלתי פיקוד על ספינת סער 4 ישר ללא פיקוד על ספינת סער 2/3 ועוד על הספינה הכי מבצעית (אמנם אח"י עליה ואח"י גאולה היו יותר חדשות אולם התעסקו בניסויי קבלה והתחלת פעילות עם מסוקים).

באותה תקופה הרגשתי נשוא לקנאה מצד כל מפקדי הספינות בשייטת. אני הבנתי שעומד בפני אתגר עצום ואני חייב להוכיח את עצמי כל הזמן ובכל תחום. להצדיק את ההחלטה של יחזקאלי למנות אותי למפקד המולדת. הרגשתי שכולם מביטים בי ורוצים לראות מתי אטעה "אפשל" כדי לבחון עם החלטת המינוי המשונה היייתה מוצדקת או לא.

ספינת פיקוד – אח"י מולדת באותה התקופה, נחשבה לספינה הכי טובה, הכי מבצעית, הכי כשירה, בעלת המוניטין הכי גבוה, עם הצוות הכי טוב. כל חייל וקצין בבה"ד רצו לסיים את הקורסים שלהם כמצטיינים ולהגיע לאח"י מולדת. מאחר והספינה הייתה חדשה, כשירה, בעלת צוות מצוין, היא הייתה רוב הזמן ספינת הפיקוד של השייטת, הן באימונים ובעיקר במבצעים. כשאני אומר ספינת פיקוד זה אומר מספינת הפיקוד של המפל"ג, ממשיך למש"ט, מפקד חיל הים והרמטכ"ל.

הרמטכ"ל רפאל איתן – באותה תקופה, ספינות חיל הים עם שייטת 13 יצאו להרבה מאוד מבצעים התקפיים בחוף או סמוך לחוף לבנון, הייתה פעילות של מחבלים מאזור צור, צידון וביירות. אח"י מולדת הייתה ספינת הפיקוד של רוב המבצעים ובחלק מהם הפליג איתנו הרמטכ"ל רב אלוף רפאל איתן "רפול".

כל הפלגה כזו עם "רפול" הייתה מאד לא פשוטה מאחר והיה צורך להכין את הספינה והצוות מבחינה מקצועית. וכמו כן, היה צורך להכין את הספינה והצוות ל"רפול" שהיה מתחקר את אנשי הצוות לפרטים שונים במהלך ההפלגה. מאחר וההפלגות המבצעיות נמשכו כ 24 שעות כל אחת, היה ל"רפול" מספיק  זמן להסתובב בספינה, להתרשם מהניקיון, הסדר, החיילים ועוד.

יום אחד ראיתי אותו מסתובב על הסיפון במהלך ההפלגה, ללא חגורת הצלה ולבד, הערתי לו " המפקד זה לא מקובל להסתובב על הסיפון במהלך ההפלגה במיוחד כשהספינה מפליגה במהירות גבוהה וכמו כן חייבים לחגור כל הזמן חגורת הצלה" ואז הוא ענה לי "לונגו, תירגע אני גם לא יודע לשחות".

כל הפלגה כזאת מבחינתי זו הייתה משימה של 72 שעות ללא שינה, מאחר, ו24 שעות זו הייתה ההכנה להפלגה, 24 שעות ההפלגה והמבצע ועוד 24 שעות זו החזרה, התחקיר והסיכום. בכל האימונים וכל המבצעים, אנחנו היינו המובילים והתאמצנו מאוד כדי להשיג זאת.

מבחן הכשירות – עם כל הפעילות המבצעית, הגיע גם תורנו לביקורת מטה ומבחן כשירות, גם כאן עשינו כל מאמץ כדי לדייק ולשפר בכל פרטי הפרטים, כי ההבדל בציון בין המקום הראשון לשני זה מספר אחוזים בודדים. עשינו את המירב והישגנו מקום ראשון בביקורת מטה ובמבחן הכשירות וקיבלנו את המגן הנודד על שם רס"ן אילן שדה ז"ל – שהיה המפקד שלי באח"י אילת במהלך מלחמת יום הכיפורים. כאן נסגר לי מעגל שבו הייתי שותף משמעותי כנגד בספינה וכטכנאי מערכת נשק, במבחן הכשירות שעברנו עם אח"י אילת לפני מלחמת יום הכיפורים וזכינו במקום הראשון. כעת, אחרי מספר שנים אני כמפקד אח"י מולדת זוכה במגן מבחן כשירות על שם אילן שדה – כבוד גדול.

כושר גופני – כאשר מפקד חיל הים הכריז על תחרות כושר גופני חילית, שבה היו משימות כושר גופני כמו ריצה למרחקים, עליות מתח, וכפיפות בטן, בתחרות הזאת היו חייבים כל אנשי הצוות בספינה ללא יוצא מן הכלל ונמדדו הישגיהם, גם בתחרות זו הספינה זכתה במקום הראשון בחיל הים.

אחרי שנה ומספר חודשים כמפקד אח"י מולדת הרגשתי שעשינו מאמץ אדיר כדי להשיג את כל התארים האפשריים ואז אמרתי לעצמי זהו עכשיו אפשר להתחיל להנות מכל המאמץ שעשינו וכעת אפשר להנות מהפיקוד עם מאמץ והכנות יותר מצומצמות. ביום אחד קיבלתי פקודה לעזוב את הספינה ולעבור לפקד על אח"י מעוז. הרגשתי החמצה אבל קיבלתי אתגר חדש.

לונגו זאב ינובסקי באניה

לונגו זאב ינובסקי באח"י מעוז

אל"מ דימ' ינובסקי זאב (לונגו)

 

 

 

 

 

 

שתף.

אודות המחבר

תגובה אחת

  1. היה לי הכבוד להיות תחת פיקודו של זאב "לונגו" ינובסקי, הוא היה מפקד נערץ , רק סרן אך בעל ניסיון מבצעי רב, לכן הצבתו בתור מפקד המולדת היתה נכונה והוא גם הוכיח זאת, בתקופת פיקודו, אכן אח"י מולדת הוכרה בתור המקצועית ביותר בכול השייטת, זכתה מקום ראשון במבחני כשירות מבצעית ולדעתי אם אני לא טועה השתתפה במספר המבצעיות הרב ביותר בהשוואה לייתר הספינות בשייטת, המולדת השתתפה באין סוף פעולות מבצעיות שנשארו עלומות עד ימינו.

השאר תגובה

כל הזכויות שמורות 2015-2024 © | תנאי שימוש | פרטיות