דברי פרידה מסא"ל חיים גבע ז"ל

1

מאלוף מיכה רם                                                                25 ביולי 2014

הספד על חבר סא"ל חיים גבע ז"ל

אלוף מיכה רם 1991

אלוף מיכה רם 1991

דבורה, טלי ובנותיה, קינג דובי והילדים, חברים וידידים יקרים. נפרדים אנו היום מחיים שהיה בעל טוב וסבא למופת. חבר לדרך ארוכה, רבת שנים וידיד אמת.

חיים היה איש עקרונות, חשיבה עצמית ובעל יזמה. תכונות אלה הביאו אותו לעתים לידי עימות עם דרגים בכירים, בחיל הים ובתעשייה האווירית, שכן לא חשש להביע בקול רם את עמדותיו.

חיים יליד כפר אתא אשר למד בבית ספר מקצועי בסמ"ת במגמת אלקטרוניקה. גויס לחיל הים כטכנאי אלקטרוניקה בשייטת 13 והמשיך באח"י נגה (ק-22). מכאן התנדב לקורס חובלים והפך לקצין ים.

היה מפקד ספינת טורפדו ומפקד ספינת טילים. כאשר השכלתו הורחבה בקורס קציני גנ"ק.  היה מפקד מקצועי, חרוץ, מתמיד ואנושי. אחד המאפיינים העיקריים היה חוסר נכונותו לעגל פינות. כל דבר צריך להיות מושלם.

מאפיינים אלה הובילו אותו לתפקיד מרכזי בחיל הים, כמפקד יחידת השליטה של מפקדת חיל הים יחידה זאת מאפשרת למפקדת חיל הים להפעיל ולשלוט על כוחותיה ולהבטיח שלא יהיו חדירות דרך הים.

תפקיד זה מילא בהצלחה כאשר אחד השיאים היה בעת הפלגת 2 סטי"לים לחגיגות ה-200 שנה לארצות הברית. חיים אירגן  בהצלחה קשר רציף עם הספינות לאורך כל הדרך. הארגון נעשה תוך שעות בודדות ובהחלט דרש מקצוענות ברמה גבוהה.

אמנם לא הייתי איש התעשייה האווירית אך התרשמתי שתכונותיו שסייעו לו בתפקידיו בחיל הים, סייעו מאוד בשיווק מוצרי תעשייה האווירית. תוך שהוא זוכה להערכה רבהמדמויות מרכזיות במערכות הבטחוניות של מדינות זרות. בכך תרם למדינת ישראל בכלל ולתעשייה האווירית בפרט.

חיים ניחן בזיכרון מופלא וביכולת סיפורית. ארועים שאצל מרביתנו נמחקו מהזיכרון נשלפו אצלו ללא קושי בדיוק רב ועם פריטים רבים.

חיים היה איש משפחה לדוגמא. אהבתו לדבורהלילדים ולנכדים הייתה לשם דבר בקרב החברים.

חיים מאוד יחסר לכולנו וזכרו ישמור אותנו מאוחדים ודואגים לדבורה והמשפחה. יהי זכרו ברוך!

מיכה רם אלוף כפר סבא.

—-

מתא"ל דימ' אלי רהב                                                         25 ביולי 2014

חיים גבע ז"ל

חיים היה איש גדול, מנהיגות שקטה מודגשת אחריות, מסירות לתפקיד ולאנשים סביבו.

נפגשנו לפני 55 שנה בבה"ד חיל הים. הגענו מבי"ס קציני ים לחובלים וחיים הגיע מבסמ"ת לקורס טכנאי אלקטרוניקה שלב גבוה. הייתה לנו הערכה רבה לבסמ"ת ראינו אותו עם בית הספר לקציני ים כשני ענפים מאותו עץ.

כעבור מספר שנים נפגשנו שוב בחובלים. הפעם אני מפקד השייטים וחיים הצטרף למחזור ח' של קציני ים וביחד היוו את מחזור י"ב של בית ספר חובלים.

אלי רהב 2014

אלי רהב 2014

פגשתי את חיים שוב בפלגת הטרפדות כשהוא מפקד ט-208 ואני סגן המפל"ג. יחד נכנסנו למלחמה. כשאני מוביל זוג על ט-204. הייתי בטוח בו לחלוטין. לא עשינו גדולות ונצורות אך נמנענו מטעויות.

חיים הצטרף לקורס קציני גנ"ק והקורס כולו הצטרף להפלגה הגורלית, האחרונה  של המשחתת אילת. חיים לא סיפר על זה אבל למדתי מקלמן כץ על פעילותם המשותפת בריכוז קבוצת הניצולים בחרטום.

קציני הגנ"ק נחשבו לחכמים וחיים שירת בסטי"ל אח"י מזנק בפיקודו של מוסלי. בדצמבר 1969 נשלח לשרבורג להשלמת צוותי הספינות לקראת המילוט. הוא שובץ לספינת הפיקוד אח"י סופהמפקדה אריה רונה והמש"ט הדר קמחי. חיים הכין את התחזיות המטאורולוגיות שהביאו להחלטה על יציאה ועשה את הניווט לאורך הדרך.

חשיפתו לפיקוח הישיר של המש"ט הביאה להסמכתו המוקדמת כמפקד ספינה. כך, בעודו בדרגת סרן קיבל את אח"י חרב. הספינה עוד לא הייתה חמושה. חיים גילה שיש תותח בבית המלאכה המיועד לבה"ד חיל הים. גילה כושר שכנוע מדהים. הפעיל אמצעים והעביר את התותח להרכבה באח"י חרב. הדבר התגלה כאשר הציע את ספינתו לתצוגת אש בביקור אח"מ. כושר השכנוע הופעל שוב וחיים חמק ממשפט צבאי.

כאשר הגיע רס"ן יצחק שמיר משייטת 13 להתמחות נראה טבעי שיוצב באח"י חרב, ת"פ סרן חיים גבע עד שהוסמך וקיבל ספינה לעצמו.

אח"י חרב הייתה הספינה שמיפתה את חוף סיני במדויק. מה שאיפשר כניסה דיסקרטית למארבבקרב פורט סעיד 6 באוקטובר 1973.

מאח"י חרב עבר לתפקיד קצין אג"ם בזירת ים סוף. תפקיד אותו החליף לטובת הנחתות ואח"י בת שבע.

ברכת תודה ממפקד שייטת ספינות הטילים יומי ברקאי על הפעילות כאוניית אספקה במלחמת יום הכיפורים

ברכת תודה ממפקד שייטת ספינות הטילים יומי ברקאי על הפעילות כאוניית אספקה במלחמת יום הכיפורים

במלחמת יום הכיפורים פיקד על אניית האימונים אח"י נגה שבמידה רבה ביזמתו הפכה לאוניית הספקה לספינות הטילים.

משם נעשה יד ימינו של מפקדי חיל הים ביני תלם ויומי ברקאי  כמפקד יחידת הקשר והגילוי החילית.

לחיים הייתה התכונה לעמוד על דעתו לא לותר ובלי לריב עם אף אחד. מכל שיחה למדתי ממנו משהו חדש.

בוגרי קציני ים זיהו את חיים כאיש שעקרונותיו זהים לאלה שהתחנכנו לפיהם. ראיתי בו חבר ידיד בעמותת הבוגרים ואני מרגיש קשה בחסרונו.

למשפחת גבע תמשיכו להיות חזקים ותתגאו בחיים גבע.  יהי זכרו ברוך!

תא"ל דימ' אלי רהב יו"ר עמותת בוגרי קציני ים.

————————-

כתב גדי שכטר(*)                                                             7 בנובמבר 2018

סא"ל (מיל) חיים גבע ז"ל

חיים נולד בקרית אתא. סיים בית ספר בוסמת בחיפה במגמת אלקטרוניקה.

שירת כטכנאי אלקטרוניקה בשייטת 13 בהמשך באח"י נגה (ק-22). התנדב לחובלים, בוגר מחזור י"ב. שירת על  ק-38 אח"י חיפה,  (משחתת מדגם האנט).לאחר מכן, הוצב לפלגת הטרפדות,  וכמפקד טרפדת ט-208 , היה מעורב באחד העימותים הראשונים עם טרפדות מצריות  (יוני 1967)

במהלך קורס קציני גנ"ק (גילוי , ניווט וקשר)  מתקדם, היה בהפלגת אימונים על המשחתת
אח"י אילת,
בשעה שהותקפה בטילי סטיקס מצריים – שגרמו לטביעתה. יחד עם סרן (לימים  סא"ל) קלמן כץ, ניהלו את פעולות ההצלה בחרטום המשחתת. באותה עת סג"מ (לימים: סא"ל) אריה מרמרי, סייע לפעולות  ההצלה בירכתי המשחתת הפגועה.

לאחר הקורס הוצב  כקצין גנ"ק על ס-313 , אח"י מזנק, אחת מראשוני הסט"ילים (עדיין כספינת תותחים)  שהגיעו משרבורג לארץ.

בנובמבר/דצמבר  1969 ספינתו היתה בתחזוקה, על כן "נשלף" ממנה על מנת להיות קצין הגנ"ק של מבצע "נועה" – מבצע מילוט ספינות שרבורג מצרפת. ושימוש כקצין הניווט על ספינת הדגל של בכח, אח"י סופה.

לאור יכולתו ותיפקודו במבצע זה, מפקד השייטת, אל"מ הדר קימחי, הציב אותו כמפקד אח"י חרב– (אחת מחמשת ספינות הטילים של מבצע נועה) עוד לפני שסיים את הסמכתו הרשמית כמפקד סטי"ל.  ובהפלגות עד להסמכתו, היה מצטרף אליו מפקד סט"יל מוסמך.

אני זוכר אותו החל מתקופת שירותו כמפקד אח"י חרב. עבורי כסג"מ צעיר מיד אחרי קורס חובלים בשייטת 3, (אח"י געש) – דמותו הגבוהה עם השפם המרשים- גרם לדיסטנץ לא קטן ביננו.   יחד עם זאת, באותה תקופה החל להתברר לי שיש קשר משפחתי ביננו (החיבור בין אישתו דבורה שתיבדל לחיים ארוכים לבין אימי)- וחיפשתי, ללא הצלחה, הזדמנויות לתקשר עימו.

בהמשך פיקד על הנחתת אח"י בת שבע בזירת ים סוף ובאחת ההזדמנויות יצא לי להפליג עימו כחניך בקורס חובלים (י"ט) על הבת שבע משארם לאילת.

לאחר שסיימתי קורס קציני נשק מתקדם, הוצבתי כמפקד בקורס חובלים, ויחד עם חניכי הקורס (מחזור כ"ה) יצאנו להפלגת ניווט על אח"י נוגה, ברחבי האגן המזרחי של הים התיכון. רס"ן חיים גבע היה באותה עת מפקד הנוגה. מאות הפלגה, ששוטטנו בין איי יוון ללא אישור לרדת לחוף, אני זוכר לילה אפל  וסוער, עם גלים בגובה תרני הנוגה, חיים עמד בגשר, הוריד פקודות  בשקט ובשלווה, כאילו אנחנו מפליגים ביום שקט בכנרת.  זמן קצר לאחר מיכן, פרצה מלחמת יום כיפור. חיים פיקד על אונית העזר אח"י נוגה  בתקופת מלחמת יום כיפור ובתקופה שלאחריה, כאשר הנוגה שימשה אונית אם לסטיל"ים שביצוע משימות אבטחת שייט ("לינול")  ארוכות טווח בים התיכון.

לאחר הפיקוד בים, חיים עבר לשרת  כמפקד יחידת השליטה של מפקדת חיל הים.

לאחר שיחרור מחיל הים, הצטרף לתעשייה האווירית.  שימש כראש משלחת בסינגפור ובתאילנד ועשה רבות לטובת פיתוח העסקים של התעשייה האווירית  במזרח אסיה.

עם חזרתו לארץ, שימש כראש מינהל שיווק לתפקידים מיוחדים, ופעל רבות לפיתוח הקשר העיסקי עם ירדן לאחר חתימת הסכמי השלום עימה ובהמשך- גם עם מדינות נוספות.

עבדנו  במשרדים מקבילים באירגון השיווק של התעשייה האווירית, ובילינו מספר רב של שעות בשיחות, במיוחד כאשר היינו צריכים "לשחרר לחץ אירגוני"  (בעברית פשוטה – לקטר על האירגון…)   מסלול החיים הביא אותנו  גם לשרת באותה היחידה במילואים .

גדי שכטר 2018

גדי שכטר 2018

היינו קרובי משפחה.  במשך השנים הקשר ביננו התחזק,  וביקרנו לעיתים  עם נשותינו אחד אצל השני לסרוגין.  לפני כארבע שנים, כשהתקשרתי אליהם, על מנת להזמינם למפגש בביתי קיבלתי את ההודעה המרה שחיים חלה. הספקתי לבקר אותו מספר פעמים…ומאז נפרדו דרכינו לתמיד.

יהי זכרו ברוך!

סא"ל (מיל)  גדי שכטר.

(*)את הנוסח המקורי של מסמך זה כתבתי ביולי 2014,  והחומר פורסם בגימלאון – בטאון גימלאי בתע"א  שיצא לאור במועד הסמוך למועד  פטירתו של חיים.

חיים גבע עצמו  בכעין מכתב פרידה כותב

האנשים שהשפיעו וניתבו/עיצבו את היותי קצין טוב:

יעקב רענן – מפקד הצוללת דקר. רמי רפאלי – אם היה נשאר בחיל להערכתי היה מגיע להיות מפקד החיל. אלי רהב – מפקד קורס חובלים שלי ומוביל זוג בטרפדות. "קרוזו" צבי גבעתי – בשייטת 3, מיכה רם, 'מוסלי' אברהם אשור,  עזרא קדם "כריש" – מפל"ג, מפקד זירת ים סוף והבוחן שלי לפיקוד על טרפדת וסטי"ל. הדר קמחי – מש"ט 3. אריה רונה מנחה מקצועי שלי באח"י חרב. יענקלה ריטוב – כמפקד אח"י נגה (ק-22).

ברכת החלמה מהנכדה נועה לסבא החזק שיתגבר

ברכת החלמה מהנכדה נועה לסבא החזק שיתגבר

דבורה גבע

חיים יקירי!

לפני 55 שנים זכיתי להכירך ולאחר שנה הפכת להיות בעלי, אהובי ומעל הכל חברי לחיים. היו לנו חיים טובים, מענינים ומאתגרים ואלו הזכרונות שישארו אתי.

הקמנו משפחה של ילדים נהדרים, נכדים מקסימים ואספנו סביבנו חבורת חברים נפלאים שהיו איתנו כל הדרך. והוכיחו את עצמם במיוחד בארבעת החודשים הקשים שעברנו והם היו לצידנו ותמכו בנו. לכן אודה להם מאוד.

מזכרת פרידה מהנכדה מטר לסבא חיים שהלך לעולמו

מזכרת פרידה מהנכדה מטר לסבא חיים שהלך לעולמו

ולך יקירי אודה על האהבה והכבוד שהענקת לי. היום אני משחררת אותך – לך לשלום ותנוח על משכבך בשלווה וללא מכאובים. אוהבת אותך תמיד.

דבורה גבע כפר סבא – 24 ביולי 2014

שתף.

אודות המחבר

תגובה אחת

  1. מידד גיסין נשיא ארגון בעלי סטומה ב

    כאשר אני הייתי רסר גנק בא.ח.י.חיפה חיים גבע שירת על החיפה ,אני זוכר אותו כקצין מוערך מאוד ,חבר,והיה א הקצינים הרציניים ביותר יהיה זכרו ברוך

השאר תגובה

כל הזכויות שמורות 2015-2024 © | תנאי שימוש | פרטיות